صدای دل

صدای دل با صدای رنج خیلی فرق داره... تا حالا به صداهایی که از اطراف به گوش می‏رسه، گوش کردی؟!
توی بهار یا توی هر فصل دیگه به صدای گنجیشک‏ها خوب گوش کن! صداشون مثل آوازه و آوازشون کلی دل‏نشینه. هرکسی یه جوری واسه خودش این صدا رو می‏شنوه و هیچ‏کسی توی دنیا پیدا نمی‏شه که این آواز رو مثل کس دیگه‏ای، به زبون آدما ترجمه کنه... یکی با آواز گنجیشک، با تفنگ بادی دلش رو هدف می‏گیره و یکی هم دل می‏ده به دل این پرنده و تمام فصل‏های بهار زندگی‏اش رو با حسی سرشار از مهر، مرور می کنه. یه نفر از آواز گنجیشک‏ها دلش می‏گیره و حسرت روزهای خوبش رو می‏خوره و یه نفر هم توی قوطی کبریتی زندگی می‏کنه که دور تا دورش رو شلوغی و آلودگی گرفته، و اینجوری اونم در حسرت شنیدن آواز یه گنجیشک، عمرش رو می‏گذرونه.
آواز واسه یکی رنجه و واسه یکی دیگه نغمه‏ی شادی و همه‏ی اینا باعث می‏شه که دل من و تو با هم فرق داشته باشه گر چه می تونه دلامون با هم یکی باشه؛ چون صدای دل، صدای رنج و شادی نیست _ بلکه یه آوازه که تو رو حتی با گنجیشک هم پیوند می‏ده و خوشحال یا ناراحتت می‏کنه.

 

از دل گنجشک، گنجیشک یا به قول بعضیا گنگیشک، تا دل آدم هیچ فاصله‏ای وجود نداره و حتی هیچ فرقی! چون نه به دلِ منه و نه به دلِ تو _ بازم چون _ همه‏اش واسه خداست.

 

                                                                                                   مسافر

از وبhttp://rooberoo.parsiblog.com

/ 0 نظر / 9 بازدید