باید بشکنم ...

یجاد شبکه‌های اجتماعی مرتبط

ایجاد شبکههای مرتبط با هم در جهان اسلام که به نام اسلام از فرهنگ غرب و مبانی فرهنگ غرب دفاع کنند یکی از اهداف استراتژیک آمریکا در جنگ نرم خود علیه جهان اسلام است. یکی از مهمترین کتابها در این زمینه کتاب «ساخت شبکههای مسلمانان میانهرو» است که حاصل تحقیقات چند سالة محققان مؤسسة رند است. این کتاب از سوی مرکز سیاست عمومی خاورمیانة مؤسسة رند و با پشتیبانی مالی بنیاد اسمیت ریچاردسون تهیه شده است.

 نویسندگان این کتاب یکی از امتیازات مهم «اسلام جهادی» یا به تعبیر آنان «اسلام رادیکالی و افراطی»، را وجود سازماندهی و بهرهمندی از شبکههای وسیع اجتماعی میدانند. نویسندگان معتقدند علیرغم تلاشهای زیاد به منظور کنترل مسلمانان، هنوز هیچ فعالیت روشنی برای این کار صورت نگرفته است و معتقدند نظریة ساختن شبکه برای مسلمانان میانهرو یک هدف روشن برای برنامههای دولتی آمریکا در مواجهه با حکومتهای اسلامی است.

 

 در مقدمة کتاب استراتژی شبکهسازی در جهان اسلام را در سه سطح تبیین میکنند: سطح نخست، تقویت شبکههای موجودی است که همسو با اهداف و برنامههای غرب هستند؛ سطح دوم، شناسایی و تقویت و حمایت از شبکههای است که به صورت بالقوه میتوانند در خدمت غرب و اهداف غرب باشند؛ و سطح سوم تبلیغ و ترویج کثرتگرایی و تساهل و تسامح است که به صورت غیر مستقیم در خدمت شبکهسازی و ایجاد زمینه برای رشد و پیدایش شبکههای متعدد اجتماعی در جهان اسلام قرار میگیرد. نویسندگان کتاب معتقدند ایالات متحده، به دلیل کمبود سازمانها و تشکیلات همسوی با خود در جهان اسلام، تا به حال بیشتر تمرکز خود را به سطح سوم اختصاص داده است. البته روشن است که سطح سوم بسیار زیر بناییتر و اساسیتر است.

 

 

 

منبع : جنگ نرم - دکتر احمد حسین شریفی

 

شبکه های اجتماعی ، تهدیدها و فرصتها

مــقـــــد مـه 

امروز ، اولویت اول استکبار جهانی برای مقابله با جمهوری اسلامی ، جنگ نرم است .

جنگ نرم به زبان ساده یعنی تصرف یک کشور بدون لشگرکشی (یا تصرف ذهن و اراده مردم یک کشور) . همانطور که در جنگهای نظامی (جنگ سخت) دشمن دارای تسلیحات متعددی مانند هواپیما ، تانک، توپ، و... است در جنگ نرم هم دشمن از تسلیحاتی استفاده می کند که شناخت آنها می تواند به ما در مبارزه و پیروزی کمک کند.

ابزارهای جنگ نرم شامل موارد زیر است :

1-جنگ روانی          2- جنگ سایبر (رایانه ای)      3- جنگ رسانه ای                        4- انقلاب مخملی             5- شبکه های اجتماعی

شما با جستجو در اینترنت ، می توانید اطلاعات فراوانی در مورد این ابزارها به دست آورید. ما هم قصد داریم در این نوشتار ، کمی شما را با شبکه های اجتماعی آشنا کنیم.

تاریـــخـچــــه

اینترنت عمر کوتاهی دارد و جوانی 20 ساله است. در سال 1989 مردم توانستند اطلاعات خود را روی شبکه جها نی وب قرار دهند. اطلاعاتی که شما امروزه با جستجو در اینترنت به دست می آورید روی صفحاتی ذخیره شده است که  اصطلاحا "وب 1 " می  گویند.

چند سال پیش "وب2" به بازار آمد. سایتهایی که امکان به اشتراک گذاشتن اطلاعات در آنها وجود داشت، به خاطر همین بعد اجتماعی به آنها "شبکه های اجتماعی" می گویند. مثلا اولین شبکه اجتماعی شناخته شده  در ایران " ارکات" نام دارد که شما می توانید در آن صفحه ای درست کنید و دوستانتان را هم به لیست اضافه نمایید. معروفترین شبکه اجتماعی فعلی " فیس بوک" است که در سال 2004 میلادی تاسیس شده است و امروزه 200 میلیون عضو دارد . تعداد اعضای ایرانی این شبکه اجتماعی، 150000نفر می‌باشد. پیش بینی می شود تا چند سال دیگر ،  اعضاء این شبکه به یک میلیاد نفر برسد.

در زیر نام چند شبکه اجتماعی مروف آمده است:

    ارکات(orkat)                 مای اسپیس(my space)           فیس بوک (face book)                 لینکـد ین(link din)      تویتر(twitter)   6- ببو (bebo)               

هرشبکه برای منظور خاصی راه‌اندازی شده است مثلا لینکدین شبکه ای مورد علاقه بازرگانان است و اطلاعات مور نیاز آنها را منتشر می‌کند یا ببو بیشتر برای انتشار فایلهای صوتی و موسیقی بکار می‌رود یا مای‌اسپس امکان قراردادن تصاویر فراوان را به اعضاء می‌دهد.

فواید شبکه های اجتماعی

شما با عضویت در یک شبکه اجتماعی ، می توانید از خدماتی مانند فایلهای صوتی و تصویری و آخرین اخبار استفاده کنید.این شبکه های محلی برای دوستیابی یا پیدا کردن دوستان قدیمی است. مثلا هنگامی که شما عضو فیس بوک می شوید و شغل و محل تحصیل خود را مشخص می کنید فیس بوک لیستی از افراد این مکانها که عضو هستند به شما معرفی می کند و شما می توانید نام آنها را در صفحه خود ثبت کنید و با آنها ارتباط برقرار نمایید.

 مضرات شبکه های اجتماعی  

 

 هر وسیله مفیدی، ممکن است ضررها یی هم داشته باشد برخی از مضرات شبکه های اجتماعی به شرح زیر است:

1- فردی که تمام وقت خود را در فضای مجازی می گذراند ممکن است از دنیای واقعی فاصله بگیرد برای همین پیش بینی می کنند که در سالهای آینده ، شبکه های اجتماعی به مکانی برای افراد منزوی از اجتماع تبدیل شود.

2- بعضی شبکه ها مانند " مای اسپیس" اعضای خود را ترغیب میکنند که ریز ترین و شخصی ترین کارهای روزانه شان را در صفحات شخصی شان بنویسند؛ این کار امکان سوء استفاده از این اطلاعات را فراهم می کند.

3- شبکه های اجتماعی می توانند مکانی برای آموزش جاسوسان و مدیریت آشوبها ی یک کشور شوند.

 شبکه های اجتماعی و انتخابات دهم ریاست جمهوری ایران  

شبکه هایی مانند "فیس بوک" و " تویتر" نقش فعالی در انتخابات دهم ریاست‌جمهوری داشتند و مکانی برای سازماندهی تجمعات بودند. طرفداران تمام کاندیداها از صفحات خود برای اطلاع رسانی استفاده می کردند و برخی صفحات در طول یک‌روز، گاهی تا 15000 بازدید کننده داشت. همزمان با شمارش آراء ، این سایتها محل هماهنگی مخالفان گردیدند:

1- سایت تویتر امکان ارسال همزمان یک پیامک به هزاران نفر را دارد و در آشوبهای بعد از انتخابات به عنوان بیسیم چی مخالفان در آمده بود و نقش آن به حدی مهم بود که هنگامی که مسئولان آن خواستند به خاطر تعمیرات چند روز آن را تعطیل کنند با فشار دولت آمریکا از این کار منصرف شدند.

این سایت با ارسال فیلتر شکن psiphon ( ساخت دانشگاه تورنتو کانادا ) نقش مهمی در اتصال مخالفان به هم داشت.

<![endif]> 2- سایت بالاترین که روزانه 250هزار بازدید کننده دارد محلی برای انتشار اخبار دروغ علیه نظام در آمده است و عملا نقش تهییج کننده جنبش سبز را به عهدخ گرفته است. در طول انتخابات بازدید کنندگان روزانه این شبکه اجتماعی فارسی زبان، گاهی سه برابر می شدند.(جالب است بدانید که 20% کاربران بالاترین، ایرانیان مقیم خارج از کشور هستند و 14% از کاربران هم ، اسرائیلی می‌باشند!)

3- سایت دنباله که روزانه 60هزار بازدید کننده دارد نقش آموزش آشوبگران را بر عهده دارد و با اطلاعاتی که در آن منتشر می شود آشوبگران می توانند خود را برای فعالیتهای آینده آماده نمایند.

این سایتها به شناسایی افراد همفکر می پردازند ؛ با ارسال جزوات آموزشی، آنها را برای خبر نگاری و سپس جاسوسی آموزش می‌دهند.(هنگامی که شما عضو یکی از این سایتها می شوید به شما اجازه گذاشتن 2 یا 3 خبر را می دهند. سپس ستاد اصلی ، به این خبر امتیاز می‌دهد و در صورت قبولی، خبر شما به صفحات اصلی راه می یابد و گرنه شما امکان خبر گذاشتن را از دست می دهید. به این طریق آنها به شناسایی افراد می پردازند.)

 نقش شبکه های اجتماعی در جنگ نرم  

 

 شبکه های اجتماعی امکان فعالیتهای زیر را به یک کشور بیگانه می دهد:

1- شناسایی افراد همفکر و آموزش آنها

2- امکان ارسال جزوات آموزشی و نرم افزارهای مورد نیاز همفکران و جاسوسان

3- مدیریت آشوبها

4- انتشار سریع و گسترده شایعات و شبهات

وقتی که فردی عضو شبکه ای اجتماعی مانند فیس بوک است روزانه با اخبار و تحلیل های فراوانی برخورد می کند ؛ فرد سعی می کند که مطالبی را قبول کند که با اطلاعات قبلی اش همخوانی دارد ولی از این نکته غافل است که دشمن روانشناسانی زبر دست را در خدمت دارد که اخباری مطابق با ذائقه مخاطبان پخش می کنند و بعد از مدتی فرد همانطور فکر خواهد کرد که آنها می خواهند. تنها افرادی بازی نخواهند خورد که اطلاعات بسیار کامل سیاسی و جریان شناسی داشته باشند که متاسفانه این گزینه در بین نسل جوان ما به ندرت یافت می شود.

این شبکه ها در انتقال اطلاعات به صورت یکطرفه عمل می کنند ؛ مثلا فیس بوک ( که ساختمان کاری آن در ایالت کالیفرنیای آمریکا است) صفحه مربوط به جنبش سبز علوی را پاک کرد تا جریان سبز اموی با خیال راحت بتواند به وطن فروشی اش ادامه دهد ودر فضای فیس بوک کسی خیانتهایش را افشا نکند.

 شبکه های اجتماعی ، تهدید یا فرصت

دشمن مشغول یار گیری  در فضای مجازی است و با کمک این شبکه ها به آشوبگران یاری می رساند و مسیر حرکت آنها را هموار می‌کند بطوریکه گسترش شبکه‌های اجتماعی به عنوان استراتژی اصلی مخالفان جمهوری اسلامی معرفی شده است.

 به نظر شما وظیفه ما در این باره چیست؟ آیا ما باید منتظر باشیم تا دولت در این مسیر  قدمی بردارد یا ماهم وظیفه ای داریم؟ بنظر شما آیا ما می‌توانیم از این فن‌آوری جدید برای پیشبرد آرمانهای انقلاب اسلامی استفاده کنیم؟

شبکه های اجتماعی یک واقعیت در فضای اینترنتی است که روز به روز گسترش خواهد یافت و با رونمایی از "وب 3" ( در چند سال آینده)، این فن‌آوری هوشمند تر و قویتر هم خواهد شد پس فکر نابودی آن را باید از سر بیرون کنیم! برای تبدیل این فن آوری به یک فرصت ، نیازمند تشکیل اتاق های فکر بچه های مذهبی هستیم. ما چند پیشنهاد برای استفاده از این فرصت داریم:

1- تاسیس سایتهایی با قالب مشارکتی تا محفلی برای دلسوزان انقلاب اسلامی و آموزش آنها باشد.

2- تحکیم شبکه های افراد مذهبی در فضای مجازی با اتصال سایتهای آنها به هم .

3-اجرای تمرینهای مشترک و همزمان با کمک ارتباطات مجازی تا برای موقع بحران آماده باشیم.

4- فعال کردن شبکه های پیامکی به صورت خوشه ای برای تقویت اعتماد به نفس اعضاء

مسلما برای اجرایی شدن هر پیشنهاد و تبدیل آن به یک طرح عملیاتی، ساعتها همفکری لازم است بنابریان تشکیل اتاقهای فکری با این موضوعات ضروری است.  

نتیجه گیری

اینک یک فن آوری پیشرفته برای اتصال معتقدان به امام زمان در اختیار ماست که ما را قادر می سازد با آموزش شیعیان آن حضرت ، زمینه ظهور را آماده نماییم..اگر ما از این فرصت استفاده نکنیم مسلما دشمن بیدار است و این فن آوری تبدیل به تهدیدی برای جمهوری اسلامی خواهد کرد چنانچه در انتخابات اخیر شاهد آن بودیم. ما یکبار دیگر درگیر جنگی نا خواسته شده ایم اما از نوع نرمش .

این جنگ نیازمند افراد زیر است:

1- فرماندهانی که مسلط بر علوم انسانی غرب باشند و نقاط ضعف و قدرتش را بدانند.

2- افسرانی شجاع که پا به پای سربازان به قلب دشمن بزنند.

3-دیده بانانی آموزش دیده تا از مواضع دشمن و آخرین تحرکاتش خبر بیاورند.

4- تخریب چیانی جان بر کف که آماده انهدام سایتهای دشمن باشند.

5- خمپاره اندازهایی آموزش دیده که با یک جمله، شعر ، طنز یا کاریکاتور، خاکریز دشمن را منهدم کنند.

6-...                                    7-...                                                   8-...

همیشه با خود می‌گفتیم کاش دوران دفاع مقدس را درک می‌کردیم و در ثواب مجاهدان راه خدا شریک می‌شدیم! امروز رهبرمان یکبار دیگر شروع جنگی تمام عیار را خبر داده‌اند که به پیش‌بینی کارشناسان بین 5 تا 10 سال طول خواهد کشید. شما کجای این جهاد مقدس هستید و چقدرمی توانید کمک کنید ؟

در پایان یادمان باشد که ؛ آفت لشکر نا فرمانی است!

 

 

 

/ 19 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
....

دوست من باهات حرف دارم . حداقل شمارتو برام میل کن یا ایمیلتو بده

.....

من قصد بدی نداشتم بانو جان .یک اشتباه از روی حواسپرتی بود .حالا شما هر چه که صلاح میدونید انجام بدید .اونبار در مقابل پی نوشتاتون سکوت کردم .ایکاش اینبارهم سکوت میکردم .نمیدونم چرا رو من حساس شدید ولی مهم نیست وشما و دوستانتان هر کاری دوست دارید بکنید واسم و هر آنچه از من میدانید بر همگان عیان کنید تا راحت شوید و آرامش بیابید.من هرطور برای شما توضیح دادم سخن خود گفتید .من مجبورم به وبتان بیایم تا زمانی که دیگر از من صحبتی نباشد .کاش حداقل اینروزهارا میگذاشتید بگذرد وبعد ..... پی نوشت هم پاک نکنید حرفی نیست .مختارید دوست من . حسبی الله ونعم الوکیل [گل][گل]

.....

اوه اوه اوه چندبار شد ؟؟؟؟؟ بفرمایید سحری بانو ؟؟؟ الان مجبورم سحری بخورم. مارو دعا کنید ستوده خانم [ناراحت][گل]

.....

هم دارم سحری میخورم هم دارم کامنت میذارم وهم دارم مقاله مینویسم .فکر کن !!!!همین شد چندبار فرستادم [خنثی][گل]التماس دعا

.....

الان دیدم اون متن مشکی رو بعد از قرمزه نوشتی . وقتی گفتی باورم نشد که انجام بدی [تعجب] ممنون بانوجون.قلبت بزرگه که منو به خاطر حواسپرتیم بخشیدی !!خیلی اذیت شدی . التماس دعااااااااااا [خجالت][شرمنده]

سجاد شاکریـــــ

از شما و از همه خواهش میکنم این قضیه رو کش ندن یه اشتباهیه که شده و ادامه دادنش هم اشتباهه باید ببخشیم تا خدا هم ما رو ببخشه ما شیعیان برای اهداف دیگری خلق و تربیت شده ایم خدای نکرده حاشیه ها ما رو از مسیر اصلی دور نکنه خواهشم از همه دوستان اینه که دیگه پیگیر این ماجرا نباشن واقعا خواهش میکنم یا علی[گل]

در بیابان طلب ..

سلام راست گفتین ها .. دی نوشته هام برای خودم هم دل نشین بودن .. ممنون

در بیابان طلب ..

سلام راست گفتین ها .. دی نوشته هام برای خودم هم دل نشین بودن .. ممنون