..!!

روی کردی فلسفی به مسئله صدور تکلیف واحد برای زن و مرد در نشئه عنصری

در بحر موّاج فلسفه و عرفان اسلامی می توان مطالبی یافت، که با توجه به آنها، از مسئله صدور تکلیف واحد برای زن و مرد در نشئه عنصری، به هم افق بودن باطن اندیشه و ادراک آن دو می توان پی برد.

اصل اول:

در نظام مظهریت، هریک از اسماء الهیه از حق تعالی مظهری می طلبد. یکی از اسماء الهی، اسم اعظم یعنی «الله» است که جامع جمیع صفات حق می باشد بنابراین باید در میان موجودات عالم، مظهری وجود داشته باشد که آئینه تمام نمای حق باشد و این شأن انسان کامل است که بتواند مظهر اسم «الله» قرار گیرد. «پس مقام انسان، جمع جمیع مراتب الهیه، حقایق وجوبیه (اسماء الهی)، حقائق امکانیه و صفات خلقیه است».

اصل دوم:

همه ذرات هستی که صورت های تنزل یافته تجلّیات اسماء و صفات الهی هستند با یک حرکت جوهری، مجدداً به سوی سرچشمه هستی رجعت می کنند و این حقیقت، پیرو تجلّیات و فیوضات اسم «الظاهر»، «الباطن»، «الاول» و «الاخر» خداست.

«جریان خلق عالم، بدین صورت است که از «بطون حق»، ظهوری به «عالم شهادت» راه می یابد (خلق) و سپس دوباره در «غیب بطون» مختفی می گردد». و آیه «انا لله و انا إلیه راجعون» ناظر به همین معنی است و جمله مشهور عارف معاصر حضرت امام (ره)، که می فرمایند: «عالم محضر خداست و به سوی خدا بر می گردد»، درهمین معنی است.

اصل سوم :

هریک از موجودات و مظاهر اسماء الهیه، برای رجعت به سرچشمه هستی باید راه متناسبی با وجود و ظرفیت وجودی خود طی نمایند، زیرا هر یک از آنها در قوس صعود باید به محلی برگردد که با محل تنزّل او در قوس نزول تقارن دارد و اقتضای اسم «هادی» این است که راه رجعت هر موجودی به صورت «هدایت تکوینی» یا «هدایت تشریعی» برای او تبیین گردد. ملاصدرا(ره) می فرماید: «خداوند، هم اصل فعلیت و صورت ذاتی أشیاء را به آنها افاضه می کند و هم آنها را به کمال های ثانوی، هدایت تکوینی می نماید.» و آیه شریفه «ربنا الذی أعطی کل شیء خلقه ثم هدی» ناظر به همین معنی است.

اصل چهارم:

در نظام مظهریت، بینش فلسفی و عرفانی، هر چیزی دارای وجود و مظاهر خاص است و «هدایت، عبارت است از تعیین کمال مناسب یک شیء و راه رسیدن به آن» و چون هدایت نیز یکی از پدیده های عالم هستی است، لذا از این قانون و نظام بیرون نمی باشد، یعنی هدایت نیز دارای مظاهر خاص و محدودیت های ویژه است و هدایت انسان که «کون جامع» است علاوه بر «هدایت تکوینی» از طریق «هدایت تشریعی» نیز انجام می پذیرد و «هدایت تشریعی» نیز براساس اقتضای تجلیات اسم «لطیف» و قاعده لطف است و تشریع الهی به صورت احکام خمسه تکلیفیه ظاهر می شود. این آیات شریفه ناظر به این معنی است «کل شیء عنده بمقدار» «هر چیزی نزد خدا دارای اندازه است» و «ان من شیءٍ الا عندنا خزائنه» «هیچ چیز نیست مگر اینکه گنجینه ها و خزینه هایش در نزد خداست».

اصل پنجم:

اوامر و نواهی دین و به تعبیر دیگر احکام خمسه تکلیفیه و احکام وضعیه در دین براساس مفاسد و مصالح ذاتیه اشیاء ، بنا گردیده است. وحکیم الهی معتقد است که مفسده، یا مصحلت ذاتیه در أعیان خارجی وجود دارد و اشیاء به واسطه همین مصلحت یا مفسده، متعلق احکام تکلیفی یا وضعی قرار می گیرند.

بعضی از متکلمین و فلاسفه معتقدند که «أشیاء فی حد نفسه» دارای حسن، قبح، مصلحت و مفسده نیستند، بلکه این امر و نهی الهی است که به مجرد انشاء، سبب جعل حسن و قبح در آنها می شود و آنها را ممدوح یا مذموم می سازد. ولی در نظام هستی شناسی فلسفه و حکمت متعالیه صدرایی، تمام عوامل و طبقات وجودی با نظم خاصی از سرچشمه هستی، تنزل نموده و همگی، جلوه های اسماء الهی هستند، ولی گاهی ظهورات أسماء با یکدیگر تخاصم می نمایند، به این معنی که ظهور یک اسم، ممکن است جلوی ظهور اسم دیگر را بگیرد.

در این بین، ظهورات و تجلیات بعضی از أسماء برای استکمال نفس (یعنی رساندن حقیقت انسان به مظهریت اسم جامع الله) مفیدترند. شارع مقدس که مکون هستی است، به نقشه اسرارآمیز اسماء و صفات و اعیان خارجیه ای که مظهر این اسماء و صفاتند، «علم مطلق» دارد و می داند که ترک و انجام چه افعال و احتراز یا استفاده از چه اعیانی، او را در مسیر تقرب به تجلیات کلیه اسماء و صفات پیش می برد و چون به اقتضای اسم «هادی» باید هدایت کند و هدایت، مجری و مظهر خاصی دارد، بنابراین تکالیف الهیه بر طبق ضوابط بسیار پیچیده و اسرارآمیز تجلیات اسماء و صفات الهی در باطن عالم استوار گردیده و به بشر ابلاغ شده است.

حال اگر خلاصه این پنج اصل را به یکدیگر ضمیمه کنیم، در رابطه با موضوع بحث چنین نتیجه می گیریم:

۱ – انسان، مظهر اسم «الله» است، یعنی مظهر اسم ذات و جامع جمیع اسماء و صفات است؛

۲ – همه مظاهر حق می بایست در قوس صعود به او باز گردند؛

۳ – اقتضای اسم «هادی» و هدایت الهی، راه بازگشت هر مظهری را نشان می دهد و هر موجودی لاجرم باید بازگردد؛

۴ – هدایت الهی، مظاهر خاص و محدودیت های ویژه دارد و در مورد انسان، علاوه بر هدایت تکوینی، به صورت شریعت و احکام خمسه تکلیفیه ظهور می کند؛

۵- تکالیف الهیه مبتنی بر مصالح و مفاسد ذاتیه اشیاء بوده و این مصالح و مفاسد نیز در اثر تخاصم اسماء الهی حاصل گردیده اند.

بر اساس این اصول، اگر تکلیف واحدی برای دو مکلف منظور شده باشد نتیجه می گیریم:

زن و مرد مکلف، هر دو مظهر یک اسم «الله» هستند و برای بازگشت به سوی آن «اسم»، باید یک راه واحد را طی کنند و از مظهریت یک نوع هدایت خاص، بهره گیرند. بنابراین مصالح و مفاسد ذاتی اشیاء نیز برای ایشان یک نسبت واحد دارد. و هر دو باید دارای ظرفیت وجودی واحدی باشند، زیرا هدایت خاصه بر طبق اندازه، مقدار و ضوابط کاملاً متناسب با باطن موجودات ظاهر می شود. در نهایت ظرفیت وجودی زن و مرد در ناحیه صدور تکالیف واحد، یکسان است و چون صدور تکلیف تحصیل علم برای هر دو به لسان واحد بیان گردیده، لذا باید ظرفیت وجودی آن دو برای انجام این تکلیف، هم افق باشد.

/ 9 نظر / 3 بازدید
سید مرتضی نمازی

از تو به یک اشاره از ما به سر دویدن...... بود.آفرین اگه دوست داشتین لینک کنیدnamazilawyer.persianbolg.ir

لشگر27

دوست گرامی با سلام مطالب وبلاگتان شعور و بینش بالای شما را نشان می دهد ،اما 1اشتباه وجود دارد که خواستم خواهرانه خدمت شما عرض کنم: وبلاگ مکانی است حقیقی و نه مجازی. آیا دوست دارید امام زمان به وبلاگتان (دلتان ) بیاد و مطالبتان را بخواند؟ به نظر شما امام ،راضی هست شما به 1نفر که از جنس خودتان نیست ،داداشی خطاب کنید؟؟؟؟ طبق شرع این کار مجاز نیست. من مطمئن هستم که شما این مسائل را بهتر از من میدانید اما این را نمی دانید که مردها ضعیف النفس هستند و با گفتن 1کلمه داداشی خیالات موهوم از ذهنشان می گذرد. بنده مدت های طولانی است که در این زمینه کار می کنم(اخلاق و بلاگها)و خود نویسنده ها این تاثیر گذاشتن الفاظ را تایید کرده اند. امیدوارم هر روز در جهت تحقق وعده الهی گام برداریم و نگذاریم کوچکترین نقطه سیاه در وبلاگ(دلمان ) ایجاد شود تا زمینه ظهور هر چه سریعتر فراهم شود. بهشتی باشید. یاحق.

علی س

سلام.ممنون از حضورت و هشدارت. ولی اهداف بزرگی که دنبالشم خیلی بیشتر از فهمیدن نام کاملا توسط عده ای ارزش داره.

علی س

در مورد نظر لشگر27:همین برخوردهاست وقتی یک کسی که به اعتراف خودش کاری به دین نداره میگه من یه بی دین رو از شما دین دارها بیشتر قبول دارم چون شما همه چیز رو ....میبینید. این برخوردها خیلی بده وقتی یک خانوم از لفظ برادر یا داداش استفاده می کنه مردی که وارد این وبلاگه میشه و با این نظر مواجه میشه میدونه باید حد وحدود خودش رو بدونه و اعتماد بین خودش و صاحب وبلاگ رو دقیقا مثل خواهر و برادری و بدون درگیر کردن هوای نفسانی حفظ کنه. پس لطفا از این برخوردها که باعث منحرف نشون دادن فکر مذهبی ها میشه و اونها و متاسفانه این روزها بخاطر این دست برخوردها قرآن رو هم متهم می کنند که فقط به مسائل....پرداخته. 2جای این مطلب نقطه چین بود که خودم ننوشتم و سانسور صاحب وبلاگ نبود.

علی س

میدونم شما نظرات دستکاری نمی کنی گفتم که یه وقت بقیه دوستان فکر نامربوط نکنن. در هر حال.....این هم از اون خودهای معروف است دیگه.

مریرزا

سلااااام به خواهر بلاگر ما!!! راجب اینکه گفتین نظر بدین ادامه بدیم یا کجا بریم به نظرم باید بریم فکر می کنم اگر بحث های کوتاه تر و جذاب تری رو مطرح کنیم که تعداد بیشتری وارد بحث بشن و بحث چالش برانگیز باشه بهتره البته هر جور خودتون صلاح می دونی! راستی ممنون از عکس قشنگ آقا!یا علی

محمد معظمی

سلام مایل به تبادل لینک بودید من رو با نام ولایت (محمد معظمی ) لینک کنید و بگید با چه نامی شمارو لینک کنم ممنون یا علی

لشگر27

و سلام نام خداست سرکار خانم ستوده با سلام حرفهایی که زدم از روی احساسات نبوده،ما مدت های زیادی در این مسائل (هم از لحاظ شرعی و هم از لحاظ علمی )تحقیق کرده ایم واز اساتید بزرگ پرسیده ایم. قضاوت کردنم به این دلیل است که مدت زیادی است وبلاگتان را مطالعه می کنم. حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند که بهترین چیز برای زن این است که نه مرد نامحرمی او را ببیند و نه او مردی را ببیند(اگر در این جملات مادرمان فکر کنیم مصادیقش را در زندگی پیدا می کنیم) با توجه به صحبتهای آقای پناهیان ،وبلاگ فضای حقیقی است... پس جایز نیست حتی برای راحت بودن شخصی که به وبلاگ می آید او را داداش خطاب کنید(ضمن اینکه در فتوای مراجع هر چیزی که باعث جلب نظر نامحرم بشه حرام دونسته شده) "قل لا اسئلکم علیه اجرا الا المودة فی القربی یعنی ای پیامبر،به مردم بگو اگر نمازشان بر میزان فاطمه،همسر و اولادش نباشد بی حاصل است و اجر رسالت را نداده اند(میزان فاطمه ،بهترین چیز برای زن ....)

لشگر27

منظور از حجاب،نحوه ی برخورد زن با مرد در حدود شرعی است که رعایت نکردن این حدود ،عدم حجاب است ،یعنی اگر حتی من با چادر جلوی مرد بنشینم ولی حدود شرع را رعایت نکنم بی حجاب هستم. اگر دین از ما خواسته خود را چه از طریق اندام ،صدا و گفتن کلمه داداش! حفظ کنیم برای حفظ سلامت روح است که مانع از پیشرفت انسان به سوی حق می شود" اینجا نمیشود تمام مسائل را توضیح داد ولی میتوانید برای متوجه شدن بیشتر با 09640 تماس بگیرید و حدود شرعی را بپرسید،همچنین کتاب _ زن آن گونه که باید باشد _استاد طاهرزاده ،نشر لب المیزان میتواند به شما کمک کند . یاعلی